Kontakta Braås skola

Kontaktuppgifter till personal på Braås skola.

Frånvaroanmälan

Se Frånvaroanmälan

Expeditionens öppettider

Måndag: klockan 08.00-16.00
Tisdag: klockan 08.00-16.00
Onsdag: klockan 08.00-16.00
Torsdag: klockan 08.00-16.00
Fredag: klockan 08.00-14.00
Lunchstängt: klockan 12.00-13.00

Administratör

Maria Carlfalk
Telefon: 0474- 62 20 01
E-post: maria.carlfalk@vaxjo.se

Rektor

Mats Wahlsten
Telefon: 0474-62 20 02
E-post: mats.wahlsten@vaxjo.se

Biträdande rektor

Sandra Svahn Eriksson
Telefon 0474 -62 20 04
E-post: sandra.svahneriksson@vaxjo.se

Förskolechef

Marie Tegnvallius
Telefon: 0474-62 20 05
E-post: marie.tegnvallius@vaxjo.se

Vaktmästare

Stefan Lagercrantz
E-post: stefan.lagercrantz@vaxjo.se

Fritidshem

Röda skolan
Telefon: 0474-62 20 24

Bibliotek

Telefon: 0474-62 20 40

Arbetsrum årskurs F-3

Telefon: 0474-62 20 15

E-post:lotta.lindahl@skola.vaxjo.se

E-post:helene.hammarstrom@skola.vaxjo.se

E-post:evamarie.nielsen@skola.vaxjo.se

E-post:ellinor.thunstrom@skola.vaxjo.se

E-post:emmelie.havskog@skola.vaxjo.se

E-post:martina.hakansson@skola.vaxjo.se

E-post:pernilla.lingtell@skola.vaxjo.se

E-post:berit.harrysson@skola.vaxjo.se

E-post:linda.erlandsson@skola.vaxjo.se

Arbetsrum årskurs 4-6

Telefon: 0474 - 62 20 11

E-post:ulrika.gummesson@skola.vaxjo.se

E-post:sofia.nilsson@skola.vaxjo.se

E-post:lovisa.oskarsson@skola.vaxjo.se

E-post:fleury.milebemalanda@skola.vaxjo.se

E-post:linda.klaeson@skola.vaxjo.se

E-post:antonia.karlsson@skola.vaxjo.se

E-post:andrea.juto@skola.vaxjo.se

E-post:magnus.markstrom@skola.vaxjo.se

E-post:johan.erlandsson@skola.vaxjo.se

E-post:julia.flink@skola.vaxjo.se

Arbetsrum årskurs 7-9, nere

Telefon: 0474-62 20 13

E-post:mats.hedin@skola.vaxjo.se

E-post:david.raquette@skola.vaxjo.se

E-post:kristina.sjoo@skola.vaxjo.se

E-post:erika.beslic@skola.vaxjo.se

E-post:lina.gardy@skola.vaxjo.se

E-post:kafa.el-amilberg@skola.vaxjo.se

E-post:bo.rutter@skola.vaxjo.se

E-post:thorsten.Schmitz@skola.vaxjo.se

Arbetsrum årskurs 7-9, uppe

Telefon: 0474-62 20 14

E-post:andreas.lindau@skola.vaxjo.se

E-post:charlotta.jimson@skola.vaxjo.se

E-post:mikael.vestman@skola.vaxjo.se

E-post:eva.friden-kvist@skola.vaxjo.se

E-post:martina.malmberg@skola.vaxjo.se

E-post:jenny.hammarstedt@skola.vaxjo.se

E-post:cornelia.hogfeldt@skola.vaxjo.se

E-post:susanne.adamsson@skola.vaxjo.se

Skolsköterska

Telefon: 0474-62 20 07

Kurator

Cassandra Held
E-post: cassandra.held@vaxjo.se

Socialpedagog

Per Rosander
E-post: per.rosander@skola.vaxjo.se
Jennie Jönsson
E-post: jennie.jonsson@vaxjo.se

Studie- och yrkesvägledning

Ida Johansson
E-post: ida.johansson2@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 11 mars 2019
Förskola och skola