Kontakta Pär Lagerkvistskolan

Kontaktuppgifter till personal på Pär Lagerkvistskolan.

Frånvaroanmälan

Se Frånvaroanmälan

Vid frågor om lärarnas mailadresser, kontakta administratör

Administratör

Anette Karlsson
Telefon: 0470-59 94 13
E-post: anette.karlsson3@vaxjo.se

IT-administratör

Susanne Andersson
Telefon 0470-59 94 28
E-post: susanne.andersson5@vaxjo.se

Rektor årskurs 7-9

Elisabeth Wåhlén
Telefon: 0470-59 94 10
E-post: elisabet.wahlen@vaxjo.se

Biträdande rektor

Emma Edh
Telefon: 0470-59 94 14
E-post: emma.edh@vaxjo.se

Rektor årskurs F-6

Jennie Sjövall Jernelöv
Telefon: 0470-59 94 11
E-post: jennie.sjovalljernelov@vaxjo.se

Rektor förskola

Britten Bengtsson
Telefon: 0470-59 94 12
E-post: britten.bengtsson@vaxjo.se

Vaktmästare

Johan Hansson
Telefon: 0470-59 94 18
E-post: Johan.Hansson@vaxjo.se

Fritidshem

Granebo
Telefon: 0470-59 94 07
Telefon: 0470-59 94 08

Personalrum F-6

Telefon: 0470-59 94 39
Telefon: 0470-59 94 40

Personalrum 7-9

Berzelius, telefon: 0470-59 94 20
Newton, telefon: 0470-59 94 21
Linné, telefon: 0470-59 94 22

Skolsköterska F-6

Ny skolsköterska från och med 20 september:
Lovisa Hagesjö
Telefon: 0470-73 46 81
E-post: lovisa.hagesjo@vaxjo.se

Skolsköterska 7-9

Eleine Lindahl
Telefon: 0470-59 94 16
E-post: eleine.lindahl@vaxjo.se

Kurator

Moa Mazzini Zucconi
Telefon: 0470-59 94 15
E-post: moa.zucconimazzini@vaxjo.se

Studie- och yrkesvägledning

Sofie Lööf
Telefon: 0470-59 94 17
0470-55 55 55
E-post: sofie.loof@vaxjo.se

Kontakt

  • Pär Lagerkvistskolan

    Expedition

    0470-59 94 13

    info@vaxjo.se

    Besöksadress

    Bredviksvägen 1, Växjö

    Postadress

    Växjö kommun

    Pär Lagerkvistskolan

    Box 1222, 351 12

Skriv ut
Senast uppdaterad: 13 september 2021
Förskola och skola