Så roligt att du är intresserad av vår verksamhet! Vi välkomnar skolor, föreningar och företag till studiebesök, i första hand på avloppsverket Sundet. Vi tar emot besök så långt det är möjligt.
För att minska risken för smittspridning tar vi inte emot studiebesök under den pågående Coronapandemin. Välkommen att kontakta oss längre fram när smittläget har blivit mer stabilt, för att boka studiebesök.
När du besöker oss får du både se hur reningsverket fungerar men också lära dig hur du själv kan bidra till en bättre miljö. Besöket brukar ta ungefär 1,5 timme och går vanligtvis till ungefär så här:
För grundskolan har vi prioriterat att ta emot klasser från årskurs 4 genom samarbetet "Hållbara kliv", se särskild inbjudan till alla skolor via din rektor. För närvarande tar vi inte emot några andra årskurser från grundskolan. Du som är lärare för årkurs 4 bokar en tid för din klass genom kommunens kontaktcenter. Din klass kan komma på studiebesök inom "Hållbara kliv" i första hand på vårterminen, under april - maj.
Se mer här i vår film om Hållbara kliv:
För övriga grupper är antalet personer minst 10 och som mest 25 personer vid ett besök. Färre personer än så försöker vi istället att boka in tillsammans med andra grupper. Vid grupper som är fler än 25 rekommenderar vi att ni delar i två mindre grupper.
Besöket är kostnadsfritt men måste alltid förbokas. Vi rekommenderar att du bokar besöket minst två veckor i förväg.
Boka genom att mejla din förfrågan till info@vaxjo.se
Mer detaljerad information om besöket får ni med bekräftelsen på bokning.
Välkommen!