Organisation och politik

Växjö kommun är uppdelad på kommunstyrelsen, 9 nämnder och 8 förvaltningar. I kommunen arbetar över 7 000 personer.

Efter valet i september 2018 är det Moderaterna, Centerpartiet, Miljöpartiet, Liberalerna och Kristdemokraterna (Blågröna Växjö), som styr kommunen. De har tillsammans en majoritet av platserna i kommunfullmäktige, i nämnder och i bolag.

Kommunalråd

Växjö kommuns främsta politiska företrädare för perioden 2019-2022 är kommunalråden: 
Anna Tenje (M), Eva Johansson (C), Oliver Rosengren (M), Malin Lauber (S) och Tomas Thornell (S).

Projekt: Pressbilder PolitikerBeskrivning: Porträttbild på Anna Tenje (M)

Anna Tenje (M)
Ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-433 84 eller 070-983 44 16
E-post: anna.tenje@vaxjo.se

Projekt: Pressbilder PolitikerBeskrivning: Porträttbild på Eva Johansson (C)

Eva Johansson (C)  
1:a vice ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-412 12
E-post: eva.johansson6@vaxjo.se

Projekt: Pressbilder PolitikerBeskrivning: Porträttbild på Malin Lauber (S)

Malin Lauber (S)
2:a vice ordförande i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-433 81 eller 073-368 72 31
E-post: malin.lauber@vaxjo.se

Projekt: Pressbilder PolitikerBeskrivning: Porträttbild på Oliver Rosengren (M)

Oliver Rosengren (M)
Ledamot i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-416 40 eller 072-300 55 77
E-post: oliver.rosengren@vaxjo.se

Projekt: Pressbilder PolitikerBeskrivning: Porträttbild på Tomas Thornell (S)

Tomas Thornell (S)
Ledamot i kommunstyrelsen
Telefon: 0470-79 64 46 och 070-991 29 12
E-post: tomas.thornell@vaxjo.se

Kommunchef

Kommunchefen är kommunens högsta tjänsteperson med ansvar för kommunövergripande utvecklingsarbete och samordning.

Monica Skagne

Monica Skagne
Kommunchef
Telefon: 0470-413 81
E-post: monica.skagne@vaxjo.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 26 juli 2019
Politik och demokrati